منوهای نصب در پنل مدیریت

ساده آموز

آموزش گام به گام نگارش پروپوزال (Proposal)

پروپوزال چیست؟

اولین قدم دانستن معنی پروپوزال است: طرح پیشنهادی، طرح تحقیق

طرح تحقیق، مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش یک کار تحقیقی و پژوهشی است، طرح تحقیق (Proposal) اصل تحقیق نیست، بلکه طرح اولیه و طرح پیشنهادی تحقیق است، طرح تحقیق درواقع شبیه طرح اولیه و پیشنهادی یک ساختمان است که توسط آرشیتکت (پژوهشگر یا محقق) ارکان اصلی آن طراحی و محاسبه‌شده و به‌صورت نقشه و ماکت ساختمان در آمده است و چنانچه یک مهندس خبره (استاد راهنما) به آن نگاه کند، بتواند ساختمانی را (پژوهشی را) که بر اساس این نقشه شکل می‌گیرد، از قبل برای خود تجسم کند. پژوهشگری که قصد تحقیق دارد، ابتدا باید برای پژوهش موردنظر خود طرح تحقیق بنویسد. طرح تحقیق درواقع نقشه انجام تحقیق است و راهنمای محقق برای عملیاتی کردن و اجرای تحقیق است.

هرچند انتخاب موضوع و فرایند تهیه و تکمیل یک پروپوزال به‌راحتی و در مدت‌زمانی کوتاه انجام می‌شود، ولی باید توجه داشت که پروپوزال درواقع پیشنهاد یک تحقیق بوده و به‌منزله نقشه‌های محاسباتی ساختمان است، لذا چنانچه با دقت و با محاسبات دقیق طراحی گردد، پژوهشگر در انجام مراحل بعدی با مشکل اساسی روبرو نخواهد شد؛ به‌عبارت‌دیگر چنانچه دانشجوئی عنوان پژوهش خود را درست انتخاب کرده باشد و تمامی ارکان و اجزاء پروپوزال به‌ویژه طرح مسئله، اهمیت و ارزش تحقیق، تاریخچه مطالعات، اهداف، سؤالات، فرضیه‌ها و روش و مراحل انجام تحقیق را به‌طور دقیق و کامل تهیه‌کرده باشد، در انجام پژوهش با مشکلاتی ازجمله سردرگمی و ابهام روبرو نخواهد شد، به‌طوری‌که گفته می‌شود پژوهشگری که طرح تحقیق خود را به‌طور دقیق، روشن و کامل نوشته، به نظر می‌رسد بیش از ۵۰ درصد رساله یا پایان‌نامه خود را تهیه‌کرده است.

به طور خلاصه؛

پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش‌نویس پژوهشی است كه شما باید برای اخذ مدرك تحصیلی خود انجام دهید. در پروپوزال، شما به معرفی موضوعی كه برای پایان‌نامه خود انتخاب کرده‌اید، توضیح اهمیت آن موضوع، ذكر پژوهش‌هایی كه درگذشته دراین‌باره صورت گرفته و نتایجی كه فكر می‌کنید از تحقیق خواهید گرفت می‌پردازید. هم‌چنین روش یا روش‌هایی كه در پژوهش از آن‌ها بهره خواهید گرفت را ذكر می‌کنید.

نگارش پروپوزال

پروپوزال بنا بر هدف و رشته تحلیلی‌تان اشکال گوناگونی دارد؛ اما طرح اصلی آن معمولاً عناوین زیر را شامل می‌شود.

۱- موضوع تحقیق (Project Title)

ذیل این عنوان می‌بایست عنوان دقیق تحقیق خود را ذكر كنید.

۲- توضیح موضوع و اهمیت آن (Importance and Statement of Topic)

در این بخش می‌بایست جوانب موضوع، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی موردنظر و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و كاربردی را توضیح دهید.

۳- ادبیات تحقیق و پژوهش‌های مرتبط (Review of Literature and Relevant Topics)

زیر این عنوان، باید توضیح مختصری درباره پژوهش‌هایی كه پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیك به آن انجام‌شده بدهید. در این بخش درواقع باید به ذكر پژوهش‌هایی بپردازید كه شما قصد دارید یافته‌های آن‌ها را تكمیل كنید، اشتباهات آن‌ها را رفع نمایید و یا نتایج آن‌ها را رد كنید.

۴- اهداف و فرضیه‌ها (Aims and Hypothesizes)

در این بخش باید به ذكر نتایجی بپردازید كه فكر می‌کنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید كه از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به كدام سمت حركت می‌کنید؟ و فكر می‌کنید به كجا خواهید رسید؟

 

۵- روش‌ها و ابزارهای تحقیق (Methodology)

در این قسمت توضیح دهید كه در انجام پروژه از چه روش‌های علمی سود خواهید برد و چه ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت.

 

۶- منابع(References)

فهرستی از منابعی كه فكر می‌کنید از آن‌ها استفاده خواهید كرد و به كار شما مرتبط هستند را الفبایی و منظم كنید و در این بخش بیاورید.

 

* تذکرات

۱- پروپوزال را با موضوع شروع نكنید، بلكه عنوانی مانند مثال زیر را درروی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید:

 

A PhD / Master Dissertation Proposal Presented to

The Department of Gerontology

Faculty of Gerontology

University Putra Malaysia

By:  Mohammad Zandi

۲- این نكات را در مورد انتخاب و نگارش تیتر پروژه رعایت كنید:

الف ) سعی كنید موضوع روشن و ساده باشد. از خوشگل كردن عنوان تحقیق خودداری كنید!

ب ) عنوان پروژه را به‌صورت خلاصه‌ای فشرده ازآنچه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی كنید باهمان یك جمله عنوان پروژه بتوانید چارچوب كلی تحقیق و هدف‌هایتان را به خواننده منتقل كنید. عنوان كار شما باید كاملاً مشخص كند كه شما می‌خواهید چه چیز را و در چه شرایطی مطالعه كنید.

پ ) در جمله‌بندی عنوان پروژه دقت كنید تا چیدمان آن طوری باشد كه آنچه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل‌تشخیص باشد. به این دو مثال دقت كنید:

۱- Red-haired Musicians and Their Preferences for Music Style

۲- Music Style Preferences of Red-haired Musicians

در اینجا هر دو جمله ظاهراً یك مفهوم را منتقل می‌کنند:”سلیقه موزیسین‌های مو قرمز در انتخاب سبک موسیقی” ؛ اما عملاً تفاوتی بین این دو وجود دارد و آن‌هم این است كه در جمله اول، تعبیر خواننده این است كه توجه بیشتر ما به موزیسین‌های مو قرمز است و ما اول موزیسین‌های مو قرمز را بررسی می‌کنیم و بعد به سلیقه موسیقیایی آن‌ها می‌پردازیم؛ اما در جمله دوم برعکس، اولویت به سبک‌های موسیقی و سلیقه موسیقیایی داده‌شده و موزیسین‌های مو قرمز در درجه دوم قرار دارند.

ت ) سعی كنید كلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف كنید. دو مثال زیر درواقع یكی هستند، اما شماره ۲ مقبولیت بیشتری دارد:

۱- The Systematic Development which has occurred during last 50 years and has Changed the face of Southeast Asia

۲- Changes and Development in Southeast Asia

۳- در مورد (۱) هدف‌هایی كه از تحقیق دارید و (۲) ابژه‌ای كه برای مطالعه انتخاب کرده‌اید (Objectives) حتماً دقت كنید كه در رابطه كامل باهم باشند و در نگارش پروپوزال سعی كنید كه این رابطه را به‌خوبی نمایش دهید. منظور این است كه مثلاً اگر هدفی كه می‌خواهید به آن برسید، نامناسب بودن عروسک‌های باربی برای تربیت دختران هست، انتخاب ابژه‌ای مانند جامعه دختران ۱۵ ساله ساكن منطقه ۲۰ تهران، نامناسب و نامربوط به نظر می‌رسد. توجه داشته باشید كه بهترین ابژه را برای رسیدن به هدفتان انتخاب كنید.

۴- درزمینهٔ چگونگی انتخاب روش تحقیق نیز، وضع به همین ترتیب است. سعی كنید مناسب‌ترین، عملی‌ترین، علمی‌ترین و هم‌خوان‌ترین روش را برای پژوهش موردنظرتان انتخاب كنید.

۵- پروپوزال را تمیز و با بخش‌بندی مناسب تحویل دهید. سعی كنید مرز بین عنوان‌ها مشخص باشد و مطالب را بر روی ۱ روی كاغذ A4 تایپ كنید.

۶- حجم پروپوزال می‌بایست برای دوره‌های کارشناسی ارشد حداقل ۵ صفحه و برای دکتری حداقل ۸ صفحه باشد. در این میان حداقل یک صفحه به ادبیات تحقیق و حداقل یک صفحه به منابع تحقیق اختصاص دهید. سعی کنید از منابع جدید و به‌روز استفاده نمایید و همه‌ی منابع پروژه فارسی‌زبان نباشند. هم‌چنین توجه بفرمایید فونت استاندارد برای پروپوزالTimes and New Romans  با سایز ۱۲ است.

۷- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال، مثل عریضه‌نویسی برای استاد راهنما و غیره، جداً خودداری كنید. از توضیح اضافه هم پرهیز كنید.

۸- در مورد نگارش انگلیسی، حتماً درباره متن پروپوزال با یك مترجم و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به‌خوبی می‌داند مشورت كنید. متن پروپوزال می‌بایست به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.

۹- پروپوزال را جدی بگیرید! سنجش علمی شما درواقع فقط از طریق پروپوزال میسر است. پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم آن به كار بگیرید.

 

به زودی فایل های آموزشی قرار خواهد گرفت.

 

 

منبع: Iran India

0 پاسخ در "آموزش گام به گام نگارش پروپوزال (Proposal)"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق برای سایت ساده آموز محفوظ است.
در تلگرام منتظر شما هستیم :)
عضویت در کانال تلگرام ساده آموز
X