منوهای نصب در پنل مدیریت

ساده آموز

چگونه یک موضوع خوب برای پایان نامه خود انتخاب کنیم؟

 

🔴 چگونه یک موضوع خوب برای پایان نامه خود انتخاب کنیم؟
🔵 پاسخ؛

در هر مقطع تحصیلی انجام پایان نامه یکی از مهمترین مراحل و احتمالاً مهمترین آن هاست. پایان نامه حاصل به کارگیری تمام آموخته هاست و به نوعی معرف توانایی های شماست. ضمن این که بهترین موقعیت برای افزودن بر دانسته ها و بالا بردن توانایی ها و قابلیت های خود است از آنجایی که پایان نامه در آخر هر دوره تحصیلی انجام می شود و در انتهای هر دوره تحصیلی دانشجویان در تکاپوی شرکت در آزمون ورودی دوره بعد هستند در بسیار موارد پایان نامه ها تحت تأثیر عجله و بی رغبتی دانشجویان قرار می گیرند.
انتخاب موضوع پایان نامه یکی از مهمترین و شاید دشوار ترین مرحله کار باشد. موضوع خوب و روشن می تواند انگیزه بخش باشد و موضوع دور از دسترس و مبهم می تواند سرخوردگی و بی انگیزگی به دنبال داشته باشد.

▫️ در انتخاب موضوع پایان نامه نکات زیر باید مورد توجه قرار بگیرد؛

▪️ موضوع پایان نامه باید مورد علاقه خود دانشجو باشد و به نوعی دغدغه او باشد این ایده آل یک تحقیق جامعه شناختی است که محقق را وا می دارد فراتر از وظایف صوری تعیین شده برای او فعالیت کند و این چنین هم نتیجه کار بهتر خواهد بود و هم میزان یادگیری افزایش خواهد یافت.

▪️ موضوع پایان نامه باید در حوزه علاقه و پژوهش استاد راهنما نیز باشد تا تو بتواند به خوبی دانشجو را راهنمایی کند.

▪️ در هر مقطع تحصیلی از پایان نامه انتظاری خاص می رود مثلاً در مقطع کارشناسی معمولاً اساتید انتظار نوآوری از دانشجو ندارند در این مقطع انتظار آن است که دانشجو به خوبی بتواند آنچه را که آموخته است به کار ببند در مقطع کارشناسی ارشد انتظار می رود دانشجو تحقیقی انجام دهد که کیفیت بالاتر و پیچیدگی بیشتری دارد و در مقطع دکتری معمولاً انتظار می رود دانشجو بتواند نوآوری کند و سخن جدیدی عرضه کند خود دانشجو هم درهر مقطع تحصیلی باید از انتظاراتی که از او می رود آگاه باشد و این انتظارات را از افراط و تفریط به دور نگاه دارد گاهی اوقات بلندپروازی دانشجویان موجب می شود که از انجام حداقل وظیفه خود نیز باز بمانند.

▪️ مشورت کردن با اساتید مختلف و در میان گذاشتن موضوعات مورد علاقه با آن ها برای روشن شدن موضوع می تواند بسیار مفید باشد حتی ارائه موضوع در جلسات دانشحویی و برای دوستان می تواند بسیار کمک کند تا دانشجو به روشنی بفهمد دنبال چیست
در ابتدای هر تحقیقی تعریف و بیان مسئله وجود دارد در پایان نامه هم چنین است بهتر است با در نظر گرفتن تمام دقایقی که در کتاب های روش تحقیق بیان شده است تعریف موضوع به خوبی صورت گیرد هرچه این مرحله کار بهتر صورت گیرد مراحل بعدی آسان تر خواهد بود.

▪️ بسیاری از اوقات دانشجویان موضوعاتی را خود در نظر ندارند و از اساتید خود می خواهند موضوعاتی را به آن ها معرفی کنند. این روش خوبی است زیرا معمولاً هنگامی که اساتید خود موضوعاتی را پیشنهاد می کنند به آن ها اندیشیده اند و تصویر روشنی در ذهن دارند و این چنین بار مسئولیت دانشجو در تعریف مسئله سبک تر خواهد بود اما این روش به شرطی خوب است که موضوع مورد علاقه دانشجو هم باشد.

▪️ دانشجویان باید توجه کنند که انجام پایان نامه مانند هر درس دیگری فرآیندی است برای یادگیری و همانند دیگر دروس در پایان نامه هم نباید خود ا بی نیاز از حضور استاد راهنما بدانند.

⚪️ اشتباهات رایج در انجام پایان نامه؛

🔴 پرسش: موضوع من باید بزرگ و گسترده باشد؟
🔵 پاسخ: وجه کنید موضوع بزرگ و گسترده از کیفیت کار به شما به شدت می کاهد موضوع خوب کوچک و دقیق است.

🔴 پرسش: موضوع من حتماً باید کاربردی باشد و مشکلی را حل کند؟
🔵 پاسخ: در انجام پایان نامه چنین الزامی وجود ندارد درست انجام دادن کار مهم تر از کاربردی بودن آن است چون شما به عنوان دانشجو در حین یادگیری هستید مهمترین چیز آن است که فرآیند یادگیری به خوبی انجام شود.

🔴 پرسش: چه زمانی بهتر است به استاد راهنمام مراجعه کنم؟
🔵 پاسخ: هرچه بیشتر با استاد خود در ارتباط باشید بهتر است البته نه آن که بیخودی به او سر بزنید ! اما خود را مجبور کنید طبق یک برنامه کارهای خود را پیش ببرید و به طور منظم با استاد در ارتباط باشید.

▫️ نکته: اطلاعات استاد من قدیمی است و کمک چندانی به من نمی کند؛
▪️ نباید به محض این که یکی دو کتاب و مقاله جدید خواندیم فکر کنیم از استاد مان بیشتر می دانیم! مطمئن باشید استاد شما چیزهای زیادی برای یاددهی به شما دارد شما باید صبور و علاقمند باشید. ضمنا انتظار نداشته باشید استاد راهنمای شما همه چیز را بداند دامنه ارتباطات علمی خود را گسترش دهید و از آدم های گوناگون مشورت بگیرید.

آذر ۲۶, ۱۳۹۵

0 پاسخ در "چگونه یک موضوع خوب برای پایان نامه خود انتخاب کنیم؟"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق برای سایت ساده آموز محفوظ است.
در تلگرام منتظر شما هستیم :)
عضویت در کانال تلگرام ساده آموز
X