منوهای نصب در پنل مدیریت

ساده آموز

دانلود رایگان آموزش awk (AWK Essential Training)

 

AWK یک زبان برنامه‌نویسی مفسری است که برای پردازش متن طراحی شده و عموماً به عنوان ابزاری برای گزارش‌گیری و استخراج داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان برنامه‌نویسی، تبدیل به یکی از ویژگی‌های استاندارد در سیستم‌عامل‌های خانواده یونیکس شده است.

زبان AWK در دهه ۱۹۷۰ در آزمایش‌گاه‌های بل طراحی شد. نام این زبان از نام خانوادگی طراحان آن Alfred Aho, Peter Weinberger, و Brian Kernighan گرفته شده است. سرواژه AWK در زبان انگلیسی، عمدتاً مشابه نام پرنده auk تلفظ می‌شود، که تصویری از این پرنده بر روی جلد کتاب زبان برنامه‌نویسی AWK استفاده شده است، هرچند که AWK به صورت مجزا و حرف‌به‌حرف هم تلفظ می‌شود.

زبان برنامه‌نویسی AWK یک زبان اسکریپتی داده‌محور است؛ این زبان عموماً از یکسری دوجفتی الگو (pattern) و عمل (action) تشکیل می‌شود که قرار است بر روی یکسری داده‌های متنی اجرا شود؛ که این داده‌های متنی یا از فایل‌های عادی خوانده می‌شوند، یا اینکه از طریق خط لوله بدست می‌آیند. به کمک AWK می‌توان اطلاعاتی را از این داده‌های متنی استخراج کرد یا اینکه گزارش‌هایی قالب‌بندی‌شده از آنها تهیه کرد. این زبان به طور گسترده‌ای از نوع‌داده string (رشته)، آرایه‌های انجمنی (آرایه‌ای که با کلیدرشته اندیس‌گزاری می‌شود) و عبارات باقاعده استفاده می‌کند. در حالی که دامنه استفاده محدودی برای زبان AWK در نظر گرفته شده، و این زبان خصوصاً برای نوشتن برنامه‌های یک‌خطی طراحی شده، AWK یک زبان Turing-complete است و حتی کاربران اولیه AWK در آزمایش‌گاه‌های بل نیز برنامه‌های بزرگ با ساختاربندی خوب به زبان AWK می‌نوشتند.

فهرست مطالب:

– AWK چیست؟
– نوشتن یک برنامه AWK
– کار با رکورد ها، فیلدها، الگوها، و اقدامات
– مشخص کردن فیلد ها و جدا نمودن رکورد با نتغیرها
– استفاده از متغیرهای ساخته شده توسط کاربر
– فرمت دهی به خروجی
– دستکاری داده ها با استفاده از توابع
– برنامه نویسی با AWK

– توابع و آرایه ها

ترکیب AWK با دیگر ابزار
نتیجه گیری

پسورد تمامی فایل ها sadeamooz.ir می‎باشد.

 

0 پاسخ در "دانلود رایگان آموزش awk (AWK Essential Training)"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق برای سایت ساده آموز محفوظ است.
در تلگرام منتظر شما هستیم :)
عضویت در کانال تلگرام ساده آموز
X