منوهای نصب در پنل مدیریت

ساده آموز

دانلود رایگان مجموعه مقالات مسیریابی و تخصیص کانال در شبکه های مش بی سیم

مقدمه

۱- شبکه های مش بی‎سیم

شبکه‎های مش بی‎سیم (WMNs) نوع خاصی از شبکه های ارتباطی هستند که ارتباط آنها با مشتریان با پهنای باند زیاد و سرعت بالا صورت می‎گیرد. این شبکه‎ها خود سازمان‎ده و به صورت چند گامه هستند. موردی ترافیک را به سوی شبکه بیرونی (به طور مثال اینترنت) و یا از بیرون به داخل شبکه هدایت می کنند. یک شبکه مش بی‎سیم شامل دو نوع گره بی‎سیم می‎باشد که عبارتند از گره‎های مسیریاب و گره‎های مشتری. گره‎های مسیریاب معمولا ثابت و مشتری‎ها متحرک هستند.گره مسیریاب می‎تواند هم به عنوان یک گره رله کننده عمل کند و هم به عنوان یک نقطه‎ی دسترسی. اگر به عنوان یک گره رله کننده عمل کند بسته‎های داده را به سایر مسیریاب-های مش هدایت می‎کند و اگر به عنوان یک نقطه دسترسی عمل کند بسته‎های داده را از یک مشتری دریافت می‎کند و یا به یک مشتری ارسال می‎کند.

در یک شبکه مش گره‎های معمولی مانند تلفن‎ها، لپ تاپ‎ها و کامپیوتر‎های رومیزی که مجهز به واسط  شبکه بی‎سیم هستند می‎توانند به طور مستقیم به مسیریاب‎های مش بی سیم متصل شوند. مشتری‎هایی که فاقد کارت شبکه بی‎سیم هستند می‎توانند از طریق شبکه اترنت به مسیریاب های مش بی‎سیم متصل شوند. بنابراین شبکه های مش بی‎سیم می‎تواند کمک کند که کاربران شبکه همیشه و در هر جایی به صورت برخط فعال باشند. علاوه بر این عملکرد مسیریاب‎های مش به عنوان پل یا دروازه باعث می‎شود شبکه های مش بی‎سیم بتوانند باسایر شبکه‎های بی‎سیم مانند شبکه‎های حسگر بی‎سیم شبکه های  Wi-Fi و WiMAX یکپارچه شوند. در نتیجه کاربران شبکه مش می‎توانند از سایر سرویس های این شبکه‎ها نیز استفاده کنند. شبکه‎های مش بی‎سیم کاربردهای متعددی دارد مثلا در شبکه‎های خانگی پهن باند، فراهم کننده‎های سرویس اینترنت (ISP ) و غیره . ویژگی خود سازماندهی و خود پیکربندی شبکه‎های مش بی‎سیم باعث می‎شود آنها بتوانند در هر لحظه ای که لازم باشد یک گره را به شبکه اضافه کنند و با نصب شدن این گره‎ها قابلیت اطمینان و اتصال شبکه نیز مطابق با آن افزایش می یابد.

۲- ساختار شبکه‎های مش

ساختار شبکه‎هاي مش شامل سه لایه است:

لایه اول: شامل یک یا تعداد بیشتري اتصال‎دهنده می‎باشد، که این اتصال دهنده ها به عنوان دروازه‎هاي مش می‎باشند و به صورت بی‎سیم به شبکه اینترنت متصل میشوند و می‎توانند ترافیک بین دو شبکه را تعویض کنند. اتصال دهنده به عنوان تبدیل‎گر بین دو شبکه می‎باشد که پروتکل یک شبکه را به شبکه دیگر تبدیل میکند.

لایه دوم:  مش روترها هستند که به عنوان ستون فقرات شبکه مش است و جریان ترافیک در سراسر شبکه را مدیریت می-کنند.  مش روترها معمولا” ثابت هستند و امکانات هر دو شبکه-هاي سیمی و بی‎سیم را دارند.

لایه سوم: مش کلاینت‎ها هستند که به عنوان کاربر پایانی است و میتواند شامل چندین WLAN و شبکه تلفن همراه باشد.

wireless-mesh-network-02_sadeamooz-ir

شکل ۱-۱: ساختار شبکه مش بی‎‎سیم

۳- مسیریابی چندپخشی

یک شبکه از تعدادی گره تشکیل شده است که انواع مختلفی ارتباط بین این گره ها وجود دارد. که این ارتباطات بر اساس متدهای مسیریابی متنوعی که وجود دارد انجام می شوند .

به طور کلی ۴ نوع ارتباط بین گره ها وجود دارد:

۱- ارتباطات تک پخشی: ارسال از یک گره به یک گره دیگر.

۲- ارتباطات همه پخشی: ارسال از یک گره به تمامی گره های دیگر.

۳- ارتباطات چندپخشی: ارسال از یک گره به چند گره دیگر.

۴- ارتباطات n پخشی: ارسال از یک گره به گره های با آدرس مشابه.

شکل ۲-۱ انواع ارتباطات را نمایش  می‎‎دهد.

wireless-mesh-network-03_sadeamooz-ir

شکل ۲-۱: انواع ارتباطات: A : تک پخشی، B: همه پخشی، C: چند پخشی، D: n پخشی

یکی از ارتباطات جذاب ارتباطات گروهی می‎‎‎باشد. امروزه تقاضا برای تکنولوژهایی که از ارتباطات گروهی پشتیبانی میکنند روز به روز در حال افزایش است. اخیرا  ارتباط چندپخشی به وجود آمده است. چندپخشی یک تکنولوژی است که هزینه ارتباطات را نسبت به تکنولوژی‎‎‎های دیگر، مثلا  تک پخشی که یک بسته را چندین بار ارسال می‎‎‎کند، کاهش داده است. در این روش، یک جریان یک بسته را به طور همزمان به گروهی از گیرنده ها تحویل می‎‎‎دهد، که این کار تاخیر شبکه را کاهش داده است و همچنین بهینگی را افزایش می‎‎‎دهد. چندپخشی شامل برنامه های کاربردی متنوعی است که بحث های چالش انگیزی را در تحقیقات علمی به وجود می آورد مانند: تلویزیون های online، کنفرانس های تصویری و … در روش چندپخشی، اصلا” نیازی نیست که فرستنده، گیرنده را بشناسد و یا حتی بداند که در کجا قرار دارد و تنها درباره ارسال داده درون شبکه نگران است، این شبکه ها خودشان پردازش ها را اجرا می کنند.

ایده اصلی در شبکه های چند پخشی این است که بسته ها در شبکه پردازش شوند. روش چندپخشی، همیشه به جای اینکه مرتب از فرستنده شروع به حرکت کند از روش تکرار استفاده می کند. به این طریق که، هر بسته ای تنها یک بار از طرف فرستنده ارسال می‎‎‎شود و درون لینک های شبکه می چرخد تا به یک انشعاب وارد شود و سپس توسط گره های میانی تکثیر یابد. به جای ارسال یک کپی جداگانه از اطلاعات به تک تک گره ها، یک کپی را به تمام اعضای گروه می فرستد. این کار باعث صرفه جویی قابل توجهی در پهنای باند می شود و همچنین باعث کاهش تاخیر تحویل می شود، از این رو تاثیر بسیاری در بهره وری شبکه دارد.

به طور معمول، هدف از پروتکل های چندپخشی، ایجاد یک درخت از اتصال های بین روترها است، که هر کدام از روترها شامل حداقل یک گره در شبکه ی محلی خود، که متمایل به دریافت ترافیک چندپخشی است، می باشد.

با توجه به مسائل انتقال بی سیم و محدود بودن منابع، چون چندپخشی تاثیر عالی در بهبود عملکرد شبکه دارد، یک راه حل خوبی می باشد. این خصوصیت منحصر به فرد، باعث افزایش تقاضا برای پشتیبانی از شبکه های مش بی سیم شده است.

wireless-mesh-network-04_sadeamooz-ir

شکل ۳-۱: مقایسه بین ارتباط تک پخشی و چند پخشی، A ارتباط تک پخشی ، B ارتباط چند پخشی

۴- تخصیص کانال در شبکه‎‎‎های مش بی‎‎‎سیم

منظور از تخصیص کانال در یک شبکه مش بی‎‎‎سیم اختصاص کانال به رادیوهای گره‎‎‎های مش می‎‎‎باشد به نحوی که تداخل در کل شبکه حداقل شود. کاهش تداخل در شبکه منجر به افزایش ظرفیت و کارایی در شبکه می‎‎‎شود. از این رو مساله تخصیص کانال با رویکرد کاهش تداخل مورد توجه قرار گرفته و تا کنون راهکارهای متعددی در این خصوص ارائه شده است.

شبکه‎‎‎های مش می‎‎‎توانند با استاندارد های متعددی از قبیل ۸۰۲٫۱۱ ,۸۰۲٫۱۵ ,۸۰۲٫۱۶ پیاده سازی می‎‎‎شوند. استاندارد ۸۰۲٫۱۱ برای پیاده سازی شبکه های مش بی‎‎‎سیم محلی ( LAN) کاربرد دارد.این استاندارد شامل پروتکل های مختلفی می‎‎‎باشد که مشهورترین آنها عبارتند از ۸۰۲٫۱۱a , 802.11b , 802.11g.بر اساس استاندارد   ۸۰۲٫۱۱b/gاگر فاصله دو کانال بیشتر از ۴ باشد، این دو کانال متعامد هستند و در غیر اینصورت کانال‎‎‎ها با یکدیگر همپوشانی دارند. کانال‎‎‎های متعامد باهم تداخل ندارند اما بین لینک‎‎‎هایی که از کانال‎‎‎های همپوشان استفاده می‎‎‎کنند تداخل ایجاد می‎‎‎شود که میزان آن به دو عامل بستگی دارد، یکی فاصله فیزیکی لینک‎‎‎ها از یکدیگر و دیگری فاصله بین کانالی، کانال‎‎‎های تخصیص داده شده به آن دو لینک. وجود تداخل منجر به افزایش تاخیر انتها به انتها و افزایش ارسال مجدد داده‎‎‎ها شده و در نتیجه کاهش گذردهی شبکه را به دنبال خواهد داشت. روش‎‎‎های تخصیص کانال در شبکه‎‎‎های چند رادیویی بر اساس تعداد دفعات انجام عمل تخصیص کانال می‎‎‎تواند به چهار دسته تقسیم شوند:

۱- پویا

۲- شبه پویا

۳- ایستا

۴- ترکیبی

این مجموعه به زبان اصلی و شامل موارد زیر می باشد.

مجموع کتب مسیریابی و تخصیص کانال در شبکه های مش بی­سیم

مجموع مقالات مروری بر شبکه­ای مش بی­سیم چند کاناله چند رادیو

مجموع مقالات تخصیص کانال در شبکه­های مش بی­سیم

مجموع مقالات تخصیص کانال پویا در شبکه­های مش بی­سیم

مجموع مقالات مسیریابی چندپخشی در شبکه­های مش بی­سیم

مجموع مقالات مسیریابی و تخصیص کانال در شبکه­های مش بیسیم چندکاناله چند رادیو

مجموع مقالات چند نرخی در شبکه­های مش بی­سیم

مجموع مقالات رادیو شناختی در شبکه­های مش بی­سیم

مجموع مقالات زمان بندی در شبکه های مش بی­سیم

جزوه مسیریابی

book:

book-Wireless-Mesh-Networks-Architectures-and-Protocols-2008, book-wirelss-mesh-networks, HIGH-PERFORMANCE MULTICAST IN MULTI-CHANNEL MULTI-RADIO WIRELESS MESH NETWORKS

channel assignment in wireless mesh network:

An overview of Channel Assignment methods for multi-radio multi-channelwireless mesh networks, Nodes organization for channel assignment with topology preservation in multi-radio wireless mesh networks, A delay-constrained and priority-aware channel assignment algorithm for efficient multicast in wireless mesh networks, Simulated annealing for interface-constrained channel assignment in wireless mesh networks, On the Partially Overlapped Channel Assignment on Wireless Mesh, Optimized interference aware joint channel assignment model for wireless mesh network, Distributed joint flow-radio and channel assignment using partially overlapping channels in multi-radio wireless mesh networks, On Demand Stable Routing with Channel Allocation and Backoff Countdown Optimization in Wireless Mesh Networks, An energy efficient channel assignment and routing algorithm for multi-radio wireless mesh networks, Channel Assignment Strategies for Multiradio Wireless Mesh Networks:Issues and Solutions, Joint Channel and Rate Selection for Multicast Routing Trees in Wireless Mesh Networks, Channel Assignment for Throughput Optimization in Multichannel Multiradio Wireless Mesh Networks Using Network Coding, Protocols and architectures for channel assignment in wireless mesh networks, Using Partially Overlapping Channels to Improve Throughput in Wireless Mesh Networks, Channel assignment in multi-radio wireless mesh networks
using an improved gravitational search algorithm, On the Partially Overlapped Channel Assignment on Wireless Mesh Network Backbone: A Game Theoretic Approach, Channel Allocation Method for Multi-radio Wireless Mesh Networks based on a Genetic Algorithm, Clonal-Selection-Based
Minimum-Interference Channel Assignment Algorithms for Multiradio Wireless Mesh Networks, Review of Channel Assignment Approaches in
Multi-radio Multi-channel Wireless Mesh Network, Optimized interference aware joint channel assignment model for wireless mesh networ

cognitive radio in wireless mesh network:

Artificial Neural Network based Learning in Cognitive Radio, A Survey of Channel Bonding for Wireless Networks and Guidelines of Channel Bonding for Futuristic Cognitive Radio Sensor Networks, Opportunistic Wireless Energy Harvesting in Cognitive Radio Networks, SPECTRUM-AWARE DISTRIBUTED CHANNEL ASSIGNMENT FOR COGNITIVE RADIO WIRELESS MESH NETWORKS, A Machine Learning Based Forwarding Algorithm Over Cognitive Radios in Wireless Mesh Networks, Receiver-Based Channel Allocation in Cognitive Radio Wireless Mesh Networks, NeXt generation/dynamic spectrum access/cognitive radio wireless networks: A survey, An Efficient Mac Protocol for Reducing Channel Interference and Access Delay in Cognitive Radio Wireless Mesh Networks, Decentralized Robust Spectrum Allocation for Cognitive Radio Wireless Mesh Networks, A Survey on MAC Strategies for CognitiveRadio Networks, Routing Metrics Of Cognitive Radio Networks A Survey, Self-Organization Paradigms and Optimization Approaches for Cognitive Radio Technologies: A Survey

dynamic channel assignment in wireless mesh network:

A weight-aware channel assignment algorithm for mobile multicast in wireless mesh networks, Dynamic Multicast Membership Algorithms for MultiChannel Multi-Radio Wireless Mesh Network, Dynamic agent-based hierarchical multicast for wireless mesh networks, A Dynamic Mesh-based Wireless Multicast Opportunistic Routing with Network Coding, Optimized Routing Algorithm for Mobile Multicast Source in Wireless Mesh Networks, Interference-aware QoS routing and dynamic channel assignment for multi-radio multi-channel wireless mesh network

multicast routing and channel alocation:

A Multi-Objective Optimization Approach for Joint Channel Assignment and Multicast Routing in Multi-Radio Multi-Channel Wireless Mesh Networks, UBMR-CA: Utility-based multicast routing and channel assignmentwith varying traffic demands in multi-radio multi-channel wireless mesh networks, Energy and Throughput Analysis of Multicast Routing Algorithm for 2D Mesh Network on Chip, Centralized Channel Assignment and Routing Algorithms for Multi-Channel Wi reless Mesh Networks, Joint Multicast Routing and Channel Assignment in Multiradio Multichannel Wireless Mesh Networks Using Simulated Annealing, Joint QoS Multicast Routing and Channel Assignment in Multiradio Multichannel Wireless Mesh Network susing Intelligent Computational Methods, The robust joint solution for channel assignment and routing for wireless mesh networks with time partitioning, Channel Allocation and Routing in Hybrid Multichannel Multiradio Wireless Mesh Networks, Minimum interference channel assignment for multicast in multi-channel multi-radio wireless mesh networks, The robust joint solution for channel assignment and routing for wireless mesh networks with time partitioning, A Cross-Layer Optimization Framework for Joint Channel Assignment and Multicast Routing in Multi-Channel Multi-Radio Wireless Mesh Networks, A Genetic-Inspired Joint Multicast Routing and Channel Assignment Algorithm in Wireless Mesh Networks, On Demand Stable Routing with Channel Allocation and Backoff Countdown Optimization in Wireless Mesh Networks, A Channel Assignment and Routing Algorithm for Energy Harvesting Multi-Radio Wireless Mesh Networks, Joint QoS multicast routing and channel assignment in multiradio multichannel wireless mesh networks using intelligent computational methods, Channel Assignment and Routing in Multi-Radio Wireless Mesh Networks, A mathematical formulation for joint channel assignment and multicast routing in multi-channel multi-radio wireless mesh networks, On channel assignment and multicast routing in multi-channel multi-radio wireless mesh networks, i-QCA: An Intelligent Framework for Quality of Service Multicast Routing in Multichannel Multiradio Wireless Mesh Networks, On Channel Assignment and Multicast Routing in Multi-Channel Multi-Radio Wireless Mesh Networks, Joint multi-radio multi-channel assignment_ scheduling_ and routing in wireless mesh networks, Joint QoS multicast routing and channel assignment in multiradio multichannel wireless mesh networks using intelligent computational methods, Multicast Routing and Channel Assignment in Wireless Mesh Networks, An efficient joint channel assignment and QoS routing protocol for IEEE 802.11 multi-radio multi-channel wireless mesh networks, A Distributed Joint Cooperative Routing and Channel Assignment in Multi-radio Wireless Mesh Network, Centralized Channel Assignment and Routing Algorithms for Multi-Channel Wi reless Mesh Networks, Centralized Channel Assignment and Routing Algorithms for Multi-Channel Wi reless Mesh Networks, A Genetic-Inspired Joint Multicast Routing and Channel Assignment Algorithm in Wireless Mesh Networks, A Multi-Objective Optimization Approach for Joint Channel Assignment and Multicast Routing in Multi-Radio Multi-Channel Wireless Mesh Networks, Channel Assignment with User Coverage Priority and Interference Optimization for Multicast Routing in Wireless Mesh Networks

multicast routing in wireless mesh network:

AN EFFICIENT MULTICASTING FOR MULTI-CHANNEL MULTI-INTERFACE WIRELESS MESH NETWORKS, High-Performance Multicast Routing in Multi-Channel Multi-Radio Wireless Mesh Networks, A new multicast routing algorithm for the Wireless Mesh Networks, Multicast Routing in Wireless Mesh Networks, Efficient Multicast Routing in Wireless Mesh Networks Connected to Internet, Optimal Multicast in Multi-Channel Multi-Radio Wireless Networks, Channel Quality and Load Aware Routing in Wireless Mesh Network, A Summary of Multicast Routing Algorithms in Wireless Mesh Networks, Multicast routing protocols in wireless mesh networks: a survey, Multicast Algorithms for Multi-Channel Wireless Mesh Networks, Exact and heuristic approaches based on noninterfering transmissions for joint gateway selection, time slot allocation, routing and power control for wireless mesh networks, On multicast routing in wireless mesh networks, Efficient Multicasting in Multihop Wireless Mesh Network Based on Multicast Transmission Count, Performance Evaluation of Routing Protocols in Wireless Mesh Network, A novel minimum delay maximum flow multicast algorithm to construct a multicast tree in wireless mesh networks, An Improved Hierarchical Cluster Based Routing Approach for Wireless Mesh Network, Algorithms for Bandwidth Efficient Multicast Routing in Multi-channel Multi-radio Wireless Mesh Networks, An Approach to Detect Intruder in Energy-Aware Routing for Wireless Mesh Networks, EPTR: expected path throughput based routing protocol for wireless mesh network, Energy Aware Power Save Mode based AODV Routing for IEEE 802.11s Wireless Mesh Networks, A genetic algorithm-based system for wireless mesh networks: analysis of system data considering different routing protocols and architectures, QoS Based Congestion Control Algorithm for Video Traffic in Wireless Mesh Network, Reliable Metrics for Wireless Mesh Network, LAMR: Learning Automata based Multicast Routing Protocol for Multi-Channel Multi-Radio Wireless Mesh Networks, A Novel Multicast Tree Construction Algorithm for Multi-Radio MultiChannel Wireless Mesh Networks, Cost-Effective Multicast Routing with Multi-gateway in Wireless Mesh Networks, Improvement of AODV Routing Protocol with QoS Support in Wireless Mesh Networks, Load-balanced Multicast Tree Routing in Multi Channel Multi Radio Wireless Mesh Networks Using a New Cost Function, Multicast Routing in Wireless Mesh Networks, Experimental evaluation of self-organized backpressure routing in a wireless mesh backhaul of small cells, High-Throughput Reliable Multicast in Multi-Hop Wireless Mesh Networks, Fault-tolerant routing mechanism based on network coding in wireless mesh networks, High-throughput multicast routing metrics in wireless mesh networks, Performance Evaluation of Alternative Routing in a Wireless Mesh Network with an Adaptive Array, Designing Routing Metrics for Mesh Networks, Interference-Aware Topology Control and QoS Routing in Multi-Channel Wireless Mesh Networks, Performance Analysis of Routing Methods Based on OLSR and AODV with Traffic Load Balancing and QoS for Wi-Fi Mesh Network, A Hybrid Routing Protocol Based on Load Balancing in Wireless Mesh Network

multirate wireless mesh network:

On-demand Multi-Rate, Carrier Sense and Hidden Node Interference-Aware Channel Assignment Scheme in Wireless Mesh Network, A Joint Approach to Routing Metrics and Rate Adaptation in Wireless Mesh Networks, A High-Throughput Routing Metric for Reliable Multicast in Multi-Rate Wireless Mesh Networks, A Multi-rate Multi-channel Multicast Algorithm in Wireless Mesh Networks, Exploiting Rate Diversity for Multicasting in Multi-Radio Wireless Mesh Networks, Efficient rate allocation, routing and channel assignment in wireless mesh networks supporting dynamic traffic flows, Interference-Aware QoS Routing for Multi-Rate Multi-Radio Multi-Channel IEEE 802.11 Wireless Mesh Networks, Joint Channel and Rate Selection for Multicast Routing Trees in Wireless Mesh Networks, Multicast Routing Protocol with Low Transmission Delay in Multi-rate, Multi-radio Wireless Mesh Networks, Multi-rate multicast routing in multi-gateway multi-channel multi-radio wireless mesh networks, Joint Traffic Splitting, Rate Control, Routing and Scheduling Algorithm for Maximizing Network Utility in Wireless Mesh Networks, Rate-Diversity and Resource-Aware Broadcast and Multicast in Multi-rate Wireless Mesh Networks

scheduling in wireless mesh network:

Fair Allocation of Subcarrier and Power in an OFDMA Wireless Mesh Network, Goint scheduling and routing algorithm with load balancing in wireless mesh network, Distributed Scheduling Schemes for Wireless Mesh Networks: A Survey

Wireless mesh network:

Channel Assignment Techniques for Multi-radio Wireless Mesh Networks: A Survey, Wireless Mesh Networks Design – a survey, A survey on routing algorithms for wireless Ad-Hoc and mesh networks, On Channel Assignment and Multicast Routing in Multi-Channel Multi-Radio Wireless Mesh Networks, Wireless mesh networks: a survey, A survey of routing and channel assignment in multi-channel multi-radio WMNs, A Classification Framework for Scheduling Algorithms in Wireless Mesh Networks, A Survey on Wireless Mesh Networks, Survey of Experimental Evaluation Studies for Wireless Mesh Network Deployments in Urban Areas Towards Ubiquitous Internet

جزوه ی مسیریابی:

اصول مهندسی اینترنت

پسورد تمامی فایل ها sadeamooz.ir می‎باشد.

0 پاسخ در "دانلود رایگان مجموعه مقالات مسیریابی و تخصیص کانال در شبکه های مش بی سیم"

ارسال یک پیغام

تمامی حقوق برای سایت ساده آموز محفوظ است.
در تلگرام منتظر شما هستیم :)
عضویت در کانال تلگرام ساده آموز
X